Huawei HarmonyOS 2.0 – odpowiedź na Androida?

Jeśli chcemy dziś pograć mobilnie czy też odebrać za granicą w kasyno czy poker online bez depozytu z bonusem na smartfonie, to potrzebne jest na urządzenie z wybranym systemem operacyjnym jak iOS, Android, Windows. Problem mogą mieć jednak osoby posiadające smartfony Huawei. Firma ta jednak w związku z banem w USA musiała stworzyć własny OS. W tym roku na rynku ma pojawić się HarmonyOS w wersji 2.0.

Czym jest HarmonyOS?

Huawei w ostatnich latach wyrósł na jednego z największych i najbardziej znanych producentów smartfonów na rynku. To właśnie z tą marką umowę podpisał choćby Robert Lewandowski, który stał się główną twarzą na europejskim rynku Huawei. Firma ta jednak została w zeszłym roku oskarżona o szpiegostwo na rzecz rządu Chin, przez co dostała wielkiego bana w USA. Nie mogła korzystać ze współpracy z Google jak i wieloma amerykańskimi firmami odpowiedzialnymi za komponenty. Brak Google’a oznaczał, że nowe smartfony tej marki pozbawione zostały oficjalnego Androida, usług Google, Sklepu Google Play. Firma Huawei musiała zatem w 2019 roku stworzyć swój własny system operacyjny. Tak też doszło do powstania HarmonyOS.

O nowym systemie Huawei mówiło się już od kilku lat, jednak wydarzenia w Stanach Zjednoczonych przyspieszyły prace w Chinach. HarmonyOS po raz pierwszy zaprezentowany został 9 sierpnia ubiegłego roku. HarmonyOS to nowy system operacyjny, który posiada różne zastosowania. To uniwersalne oprogramowanie zostało opracowane pod różne sprzęty. Firma Huawei mimo odcięcia od Google’a wciąż pracuje na Androidzie, który stanowi bowiem otwarte i rozwijane oprogramowanie. W związku z tym zapewnia wsparcie techniczne dla starszych smartfonów z Androidem.

HarmonyOS ma jednak stanowić przeciwwagę dla Androida. Ten autorski system operacyjny już od pewnego czasu pełni bowiem funkcję platformy łączącej różne rodzaje urządzeń. Chińska firma wprowadza go nie tylko na smartfonach czy tabletach, lecz również w smartwatchach, słuchawkach bezprzewodowych, telewizorach, inteligentnych głośnikach, a nawet w samochodach. W systemie tym nastąpiło między innymi wykorzystanie mikrokerneli, co wpływa na szybkie działanie, stabilność. Pod wieloma względami rozwijany system ma być bezpieczniejszy od Androida.

Nadchodzi wersja 2.0

Na początku września podczas imprezy Huawei Developers Conference 2020 ogłoszono, że jeszcze w grudniu tego roku na wybrane smartfony ma trafić wersja 2.0 HarmonyOS. Pojawią się one jednak w sprzedaży dopiero w przyszłym roku. W grudniu HarmonyOS 2.0 ma bowiem trafić w ręce programistów i testerów. Już teraz deweloperom w ramach open source mają być dostarczane narzędzia 2.0 z przeznaczeniem na nowoczesne telewizory, zegarki czy systemy samochodowe.

Huawei rozpoczyna poprzez to projekt OpenHarmony, który pozwoli programistom budować na otwartej wersji systemu operacyjnego. Ma on działać na podobnej zasadzie co AOSP dla Androida. Projekt ten będzie z początku obsługiwał jedynie urządzenia do 128 MB pamięci RAM. W kwietniu przyszłego roku limit ma zostać zwiększony do 4 GB, zaś do października 2021 roku ma być całkowicie zniesiony.Wedle jeszcze niepotwierdzonych informacji premiera HarmonyOS na nowych smartfonach nie będzie musiała wiązać się z kupnem urządzenia właśnie z tym systemem. Obecne bowiem smartfony działające pod EMUI 11 możliwe będą do bezpłatnej aktualizacji do HarmonyOS. Nie wskazano jednak, czy taka opcja będzie dostępna dla wszystkich telefonów z EMUI 11 czy tylko dla wybranych modeli. Niemniej jednak mamy do czynienia z bardzo dobrym rozwiązaniem ze strony Huawei, które daje swym klientom wybór co do systemu.

Podobne artykuły

Back to top button